Blog

2

Bezglutenowa restauracja w Czechach: Chata u Jirki w Karkonoszach - odwiedź koniecznie!

05/01/2024

Bezglutenowa restauracja w Czechach: Chata u Jirki w Karkonoszach - odwiedź koniecznie!

05/01/2024

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowa restauracja w Czechach: Chata u Jirki w Karkonoszach - odwiedź koniecznie!

Jest takie cudowne miejsce w Czechach, gdzie poznasz czeską kuchnię w wersji bezglutenowej, na dodatek w najlepszym wydaniu. 

To bezglutenowa restauracja i pensjonat "Chata u Jirki" w czeskich Karkonoszach (blisko Trutnova), prowadzona przez człowieka o złotym sercu. 

Jirka (po polsku: Jurek) serwuje smażony ser, knedliki na słodko i wytrawnie, zupy i lane piwo bezglutenowe (bezalkoholowe i z klasyczne z alkoholem), ale też pizzę, makarony i desery, ciasta oraz kanapki na drogę.

Są tam również dania glutenowe, ale w mniejszości. Gospodarz i personel doskonale znają zasady diety bezglutenowej w celiakii, to w pełni bezpieczne dla nas miejsce. 

Byłam tam już czwarty raz w ciągu roku i nieustannie jestem zachwycona. Już w kwietniu odbędzie się tam II edycja Międzynarodowego Dnia Celiakii, wkrótce ogłosimy zapisy na bezglutenowy weekend w Chacie u Jirki. 

W Polsce zaczęły się właśnie ferie zimowe, to doskonały moment, by wyskoczyć do bezglutenowej restauracji Chata u Jirki. 

Chata u Jirki - poznaj ich fejsbukowy profil

Od poniedziałku do piątku w Chacie u Jirki są organizowane zielone szkoły. W razie braku wolnych miejsc można spać w pensjonacie tuż obok, a w pełni korzystać z wyżywienia w bezglutenowej restauracji. 

gdzie jeść bez glutenu w czechach

To nie miejsca, a ludzie

Odkrywam nieustannie, że to ludzie, a nie miejsca, przyciągają nas jak magnes. Tak jest w pensjonacie Moje Tatry, tak jest też w Chacie u Jirki w czeskich Karkonoszach.

To bezglutenowy raj. Gościnność, klimatyczny wystrój, lane piwo bezglutenowe (również bezalkoholowe) i pyszne, bezglutenowe posiłki sprawiają, że ciężko wyjeżdżać.

Nas wygoniła po 2 dniach ulewa, a mieliśmy tam spędzić 4-5 dni na trekkingu.

To nie miejsca, a ludzie

 Jednak to nie jedzenie i nie góry przyciągają nas do wioseczki Dolni Dvur, ale niesamowity gospodarz - Jirka (po polsku Jurek).

Jurek o złotym sercu

Ma złote serce, mądrość życiową i kapitalny czeski humor. Jest uwielbiany wszędzie, gdzie się pojawi, a we wsi kochają go mieszkańcy i właściciele wszystkich pensjonatów - wyobrażacie to sobie?

Taki jest Jirka.

Przed laty prowadził firmę budującą mosty, był kierowcą tirów, wreszcie wynajął nieczynny pensjonat przy stoku narciarskim i stał się restauratorem. Dieta bezglutenowa pojawiła się w jego życiu przypadkiem.

Jurek o złotym sercu
dieta bezglutenowa w schronisku w karkonoszach

Jeden z gości spytał o dania bez glutenu. Jirka wypytał o szczegóły, poruszyła go historia ludzi dyskryminowanych z powodu jedzenia, i zgłębił temat. Dziś zna się na tym lepiej, niż niejeden dietetyk.

Piwo, knedle, smażnyj syr

Stworzył przepisy na bułeczki, knedle, pizzę. Opracował zasady serwowania potraw. Przeszkolił personel w dietach eliminacyjnych.

Od lat wszystkie dania w Chacie są bezglutenowe, z tą różnicą, że glutenowcy dostają pszenne pieczywo, makaron czy knedle. Sosy, mięsa, zupy, surówki - są zawsze glutenfree.

Lane piwo Ferdinand też jest dla wszystkich bezglutenowe, a zwykłe można kupić tylko w butelce. Nawet cukierki na barze, które zawierają gluten, mają ostrzeżenie (w drugim pucharku są bezglutenowe bonbony)!

Piwo, knedle, smażnyj syr

Na śniadaniu jest osobny bufet bezglutenowy, a Jirka piecze o świcie bezglutenowe bułeczki dla gości.

bezglutenowa restauracja w czechach

Sami powiedzcie, czy to nie jest złoty człowiek? Podkreślę jeszcze raz: nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim ludzie sprawiają, że chcemy wracać. A Wy macie takie miejsca?

Nocleg w innym miejscu, a posiłki w Chacie

Tym razem spaliśmy w bardzo gościnnym, malutkim pensjonacie tuż obok, w Rekreace u Sazečků, bo Jurek miał w swojej chacie grupę szkolną i ani jednego pokoju wolnego. Na wszystkie bezglutenowe posiłki chodziliśmy jednak do Chaty.

Oj, pojedliśmy i wróciliśmy do domu, teraz czekamy na 18-21 kwietnia, gdy Bezglutenowa Mama i Klub celiakie pro Ostravu a Moravskoslezský kraj, z.s. zorganizują u Jirki już II Międzynarodowy Dzień Celiakii.

Zapisy rozpoczną się lada moment, obserwujcie posty i blog.

A dopóki w Polsce trwają ferie zimowe, wpadajcie do Chaty i Jirki - bez lepku w Karkonoszach. 

Nocleg w innym miejscu, a posiłki w Chacie

Gdzie zjeść bez glutenu w Czechach? Odpowiedź jest jedna: Chata u Jirki w Karkonoszach. 

pensjonat bezglutenowy chata u jirki w karkonoszach w górach
Polub instagramowy profil bezglutenowego pensjonatu w Czechach - Chata u Jirki w Dolni Dvur
bezglutenowa restauracja w karonoszach

KOMENTARZE (2)

Olala 05/03/2024 21:58
A co polecasz zwiedzić w tej okolicy? Chętnie się wybiorę z rodzinką
Bezglutenowa Mama 11/03/2024 21:30
Tam jest naprawdę co robić :) szlaki górskie, Trutnov - piekne miasteczko, Janske Lazne - kolejka gondolowa na Czarną Górę, szlaki górskie rowerowe, huta szkła w Szpindlerowym Młynie, Jicin - muzeum Rumcajsa, blisko do Pecu pod Snieżką :) Tu jest opis super trasy pieszej: https://bezglutenowamama.pl/calodniowa-wycieczka-po-czeskich-karkonoszach-bez-glutenu
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się