Blog

2

Bezglutenowe dzieci na wakacjach

28/06/2015

Bezglutenowe dzieci na wakacjach

28/06/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Choć pogoda na niebie przeczy temu, to jednak od piątku dzieci w całej Polsce mają wakacje. Czy Wasze bezglutenowe dzieci spędzą je na kolonii, u rodziny, pod namiotem, na obozie, a może jednak w domu? Sprawdzałam niedawno i na koloniach pod patronatem stowarzyszenia praktycznie nie ma już miejsc. Czyli jednak bezglutenowe dzieci w Polsce nie są trzymane pod kloszem!

 

 

DSC_0413-0012Od kilku lat jest w Polsce coraz bogatsza oferta bezpiecznych, wiarygodnych wakacji dla bezglutenowych dzieci i młodzieży. Patronuje im Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Szkoli personel kuchni, współpracuje ze sprawdzonymi ośrodkami i firmami. Takie wakacje są na pewno godne polecenia, ale w tym roku chyba już nie ma zbyt wiele miejsc… Ponoć rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

Z rozmów z bezglutenowymi rodzicami wiem, że wysyłają swoje pociechy także na inne kolonie i obozy.

 

 

PION moje foty piknik Leszno 2015 (102)Sami pilnują, by dla ich dzieci przygotowano bezpieczne menu i bezglutenowe przekąski, czasem dostarczają prowiant, a nawet dowożą posiłki…. Słowem: stają na głowie, by ich dzieci wypoczęły, wybawiły się i … nie struły glutenem.

Najważniejsze, że nie trzymają dzieci pod kloszem, że pozwalają im w pełni korzystać z uroków lata. Bo bezglutenowe dzieci nie mogą z powodu diety czuć się gorsze, ograniczone, pozbawione tego, co mają ich rówieśnicy.

Ważne jednak, by nie ufać w ciemno zapewnieniom organizatorom wypoczynku z dietą bezglutenową (nie dotyczy wakacji pod patronatem stowarzyszenia).

 

 

PION moje foty piknik Leszno 2015 (103)Bo czasem szefowi kuchni i kelnerkom wydaje się, że znają dietę gluten free, a w praktyce podają dzieciom chleb w tym samym koszyku co glutenowy, zaciągają zupę mąką („bo to tylko odrobina”), serwują te same wędliny („bo przecież nie mają mąki”). Wysyłajcie więc dzieci, ale wszystko najpierw drobiazgowo sprawdźcie.

Warto też dowiedzieć się, czy nasze bezglutenowe dziecko na takim wypoczynku nie odczuje swej odmienności w negatywny sposób. Organizatorzy powinni zapewnić dla takiego dziecka bezglutenowe przekąski, słodkości (jeśli takowe są wręczane np. w konkursach itp.), a podczas wycieczek mogliby omijać bary z frytkami i hot-dogami (bo nasze dzieci przecież niczego się tam nie najedzą i albo im serce pęknie albo ze złości i buntu … zjedzą).

Jakie są wasze doświadczenia z bezglutenowymi wakacjami? Czy wasze dzieci były już same poza domem? A może czekacie, aż podrosną, wydorośleją, wzmocnią się? Ważna sprawa: zarówno dziecko, jak i rodzice muszą być przekonani, że nadszedł dobry czas na taki samodzielny wyjazd.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ INNE ARTYKUŁY O DIECIE BEZGLUTENOWEJ PRZEDSZKOLAKA I UCZNIA (KLIKNIJ):

Śniadaniówka bezglutenowego ucznia – przekąski

Petycja

Bezglutenowe Andrzejki w przedszkolu

„Bezglutenowe” obiady

Przedszkolanka zaszkodziła bezglutenowemu dziecku

Dieta bezglutenowa w przedszkolu

Bezglutenowe dziecko w przedszkolu i szkole

Back to school gluten-free + konkurs

Bezglutenowa paczka Zosi

Świąteczne łzy bezglutenowych dzieci

Bezglutenowe dzieci na łasce urzędników

Bezglutenowa przekąska dla ucznia

Z radością żegnamy przedszkole

Dyrektorka doprowadziła mamę do łez

Śniadaniówka bezglutenowego niejadka

Gdy bezglutenowego przedszkolaka kusi to, co koledzy jedzą przy stoliku

Sanepid: można przynosić jedzenie dla bezglutenowego przedszkolaka

Przedszkolak rozchorował się na „bezglutenowym” wikcie

Przedszkole nakarmi bezglutenowe dziecko, ale

Bezglutenowe dziecko idzie na glutenowe urodziny

 

KOMENTARZE (2)

Bezglutenowa Mama 01/07/2015 22:54
O, to w Dębrzynie jest szefowa kuchni obeznana z tematem :) Będzie na pewno super :)
mamaAni 30/06/2015 12:15
Moje dziecię jedzie pierwszy raz - do Dębrzyna. Zobaczymy jak to będzie ale na razie jesteśmy pozytywnie nastawieni :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się