Blog

1

Bezglutenowe Szlachetne Paczki od Bezglutenowej Mamy

11/12/2021

Bezglutenowe Szlachetne Paczki od Bezglutenowej Mamy

11/12/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Już rok temu chciałam przygotować bezglutenową Szlachetną Paczkę, ale stowarzyszenie prowadzące tę akcję nie było w stanie przedstawić mi konkretnej rodziny z celiakią. Tym razem się udało: „przypięłam się” do kilku darczyńców akcji, którzy szykowali paczki dla rodzin, w których ktoś był na diecie bezglutenowej. W czwartek, tuż przed finałem, bezglutenowe Szlachetne Paczki powędrowały kurierem z Leszna w Polskę. W ten weekend otrzymają je podopieczni stowarzyszenia: rodziny w najtrudniejszej sytuacji finansowej, dla których celiakia i droga żywność bezglutenową są jednymi z poważniejszych problemów. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Bezglutenowe Szlachetne Paczki powędrowały do kilku rodzin w  całym kraju

Nie było łatwo dotrzeć do wolontariuszy, którzy wśród swoich podopiecznych, dla których szykują paczkę, mają osoby z celiakią. W akcji panuje bowiem zasada: konkretny darczyńca (lub grupa przyjaciół, współpracowników itp.) przygotowuje paczkę dla wybranej rodziny, spełniając jej WSZYSTKIE potrzeby. Poza tym przy wybieraniu rodziny, której  chce się pomóc, nie ma filtra np. „dieta bezglutenowa”. Jak zatem znaleźć rodzinę, która jest na liście Szlachetnej Paczki, bo ma trudną sytuację materialną i życiową, a jednocześnie zmaga się z celiakią?

Z pomocą przyszła specjalna grupka na fejsbuku. Zamieściłam tam ogłoszenie, że poszukuję darczyńców, którzy szykują paczkę dla rodziny, w której jedną z potrzeb jest żywność bezglutenowa. Emailem otrzymałam kilka zgłoszeń, zweryfikowałam je (np. nie przekonała mnie rodzina, w której stosowane są różne diety lecznicze) i … w czwartek, 9 grudnia 2021 r., wysłałam kurierem paczki do darczyńców. Otrzymaną ode mnie żywność bezglutenową oni dołączą do paczek, które szykują dla konkretnych, wybranych przez siebie rodzin.

Rety, jakie to skomplikowane 😍 Najważniejsze, że się udało. Że niewielkim wysiłkiem udało się wesprzeć rodziny, których nie stać na drogą żywność bezglutenową – jedyny lek w celiakii. 

Co znalazło się w bezglutenowych Szlachetnych Paczkach?

Do paczek dla rodzin potrzebujących żywności bezglutenowej przeznaczyłam przede wszystkim produkty o długim terminie ważności, wysokiej jakości, z polskich i zagranicznych, renomowanych firm. Dlaczego? Bo rodziny zmagające się z problemami finansowymi i celiakią, na co dzień są zmuszone jadać najtańsze produkty bezglutenowe, nie zawsze dobre gatunkowo. A święta mają być czasem szczególnym, gdy wszystko jest inaczej. Miło, gdy na stole mogą pojawić się produkty i dania wysokiej jakości, pyszne i zdrowe. Ale chciałam też sprawić trochę radości słodyczami, bo przecież nie samą kaszą i makaronem człowiek żyje, prawda?

Dlatego w bezglutenowych Szlachetnych Paczkach znalazły się mąki, makarony, kasze, pieczywo, czekoladę, cukierki, ciasteczka, batoniki, przekąski, bakalie. Wszystkie te produkty, które producenci przekazali na rzecz Słodkich Mikołajek z Bezglutenową Mamą 2021. W ramach tej świątecznej akcji planowane były również paczki dla seniorów, w tym dla podopiecznych Szlachetnej Paczki. Zatem prezent i cudowny uczynek sprawili polscy i zagraniczni producenci żywności bezglutenowej. Ogromne dzięki!

Dzięki bezglutenowej Szlachetnej Paczce pomoc była większa

Rodziny, które czekały na Szlachetne Paczki, miały wiele podstawowych potrzeb życiowych, których nie były w stanie zaspokoić. Dzięki temu, że udało mi się wysłać żywność bezglutenową, darczyńcy opiekujący się daną rodziną nie musieli wydawać pieniędzy na drogi produkty i w zamian przeznaczyć je na więcej opału, ubrań, mebli itp.

  • – Niestety darczyńca nie kupi takiej żywności, bo było do wyboru – nowy piec i węgiel, czy żywność bezglutenowa i padło na ogrzewanie. Dlatego chwytam się pomocy, gdzie mogę i staram się zdobyć to specjalistyczne jedzenie, by rodzina otrzymała pełną pomoc – pisała Klaudia, koordynatorka Szlachetnej Paczki z Pruszkowa. 
  • – Dziękuje Pani Marto ❤️. Za zaoszczędzone pieniążki kupiliśmy rodzinie fotele, ❤️ których potrzebowała – napisała mi w emailu Kinga spod Śremu. 

 Ludzie – rodziny otrzymujące Szlachetne Paczki

Pani Kalina

Od 30 lat pani Kalina cierpi m.in. na stwardnienie rozsiane, celiakię, reumatyzm, niedoczynność tarczycy, zwyrodnienie kręgosłupa i kamicę nerkową. Mimo wszystko całe życie radzi sobie sama i nigdy nie liczyła na pomoc innych. Wiele lat temu odeszła od męża alkoholika, samotnie wychowała dzieci, chwytała się każdej możliwej pracy, aby zdobyć dodatkowe środki i zapewnić godne życie potomstwu.

Teraz jest szczęśliwą babcią, ale ledwo wiąże koniec z końcem. Kobieta nie chce być dodatkowym obciążeniem dla dzieci (syn ma dziecko z niepełnosprawnością). Może za to liczyć, z wzajemnością, na pomoc sąsiadki. Mieszka bardzo skromnie, bez ogrzewania centralnego i ciepłej wody. Jej malutka renta (811zł) wystarcza na opłaty, na badania lekarskie oraz część leków (760zł). Kobiecie na życie zostaje 51 zł.

Maria i Andrzej

Przez lata pani Maria i pan Andrzej żyli spokojnie i szczęśliwie. Przejście na emeryturę pozornie niewiele zmieniło w ich życiu, bo nadal dorabiali w sezonie podczas drobnych prac polowych. Jednak z czasem kłopoty zaczęły się piętrzyć – seniorska powolność, nieudolność, a w końcu udar mężczyzny i jego unieruchomienie powaliły rodzinę na łopatki. Dzięki rehabilitacji obecnie przemieszcza się on o balkoniku, ale potrzebuje systematycznej opieki – zapewnia mu ją żona. Bardzo ciężko utrzymać się z niewielkiej emerytury. Obecnie przychód rodziny to emerytury na łączną kwotę 2480zł, ale po odliczeniu 1580zł kosztów mieszkania i leków – rodzinie zostaje 450zł na osobę na miesiąc życia.

Małżeństwo spędziło ze sobą prawie 50 lat. Bardzo się kochają, tolerują swoje drobne dziwactwa, nawzajem się wspierają. Lubią siedzieć w ogrodzie i słuchać odgłosów przyrody – klekot bociana, śpiew ptaków, rechot żab, cykanie świerszczy. Pani Maria chętnie gotuje. Kopytka, kołduny, placki ziemniaczane, knedle ze śliwkami, pierogi – ze zwykłych ziemniaków potrafi wyczarować niezwykłe różności. Pan Andrzej uwielbia grać na ustnej harmonijce. Po wylewie robi to coraz rzadziej z powodu niedowładu ręki, ale ćwiczy i nie poddaje się.

Anna i Sebastian

Pani Annie i panu Sebastianowi jeszcze kilka lat temu żyło się bardzo dobrze, oboje pracowali, więc nie brakowało pieniędzy na życie. Problemy pojawiły się, gdy oboje zaczęli podupadać na zdrowiu. Obecnie pan Sebastian ma problemy z chodzeniem, a pani Anna cierpi na chorobę nowotworową z przerzutami. Przez trudności z poruszaniem się, których doświadcza pan Sebastian, cały dom i obowiązki są na głowie kobiety.

Małżeństwo utrzymuje się z renty chorobowej oraz emerytury (2427 zł), co po odliczeniu kosztów lekarstw i utrzymania mieszkania (wynoszących 1460zł) daje 484 zł na osobę. Rodzina często musi wybierać pomiędzy zakupem leków, a innych produktów codziennego użytku, takich jak specjalistyczne, droższe jedzenie czy środki czystości.

Producenci bezglutenowi, którzy wsparli Szlachetną Paczkę

Z całego serca dziękuję zaprzyjaźnionym firmom bezglutenowym, które przekazały produkty dla seniorów na diecie bezglutenowej, będących w trudnej sytuacji materialnej (podopiecznych Szlachetnej Paczki i Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy) oraz dla dzieci zapisanych na Słodkie Mikołajki z Bezglutenową Mamą 2021 w Poznaniu. 

Akcję wsparli:

  • Dr. Schär
  • Incola
  • Putka Bez Glutenu
  • Balviten
  • Red Chocolate
  • Pięć Przemian
  • Denver Food
  • Celiko
  • Sano Gluten Free
  • Kowalewski BIO
  • Bezgluten
  • WISO Polska
  • Glutenex
  • Jedz Bez Glutenu

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE (1)

Serce 26/07/2022 18:44
Gratuluję Tobie udanego udziału w tej dobroczynnej akcji!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się