Blog

Gdy ochroniarzowi w szkole przekazujesz śniadanie bezglutenowe....

10/09/2022

Gdy ochroniarzowi w szkole przekazujesz śniadanie bezglutenowe....

10/09/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowa śniadaniówka - mówmy o celiakii

Bezglutenowa śniadaniówka to dobry pretekst do mówienia o celiakii i diecie bezglutenowej. Przejdźmy do rzeczy. Czasem się zdarza, że moja Zosia zapomina wziąć do szkoły śniadanie. Gdy mam czas, wskakuję na rower i przekazuję pudełko ochroniarzowi lub woźnemu. Zawsze napomykam, że to bezglutenowa śniadaniówka i wtedy mam kilkanaście sekund, by nieść kaganek oświaty o celiakii i diecie bezglutenowej. Proste, a jakie skuteczne. Tak oto bezglutenowa śniadaniówka pomaga w edukacji społeczeństwa. Posłuchajcie ...

W ten czwartek to był już kolejny raz, gdy pędziłam rowerem do liceum mojej Zosi. Ona jest niejadkiem, spokojnie wytrzyma bez jedzenia 8 godzin (!), ale przecież uprawia akrobatykę powietrzną, chodzi na siłownię, jeździ na rolkach, bardzo dużo się uczy, jest nastolatką z celiakią - dlatego matczyne serce każe mi wskakiwać na rower (coraz częściej rezygnuję z samochodu, by chronić powietrze). 

No i w ten czwartek, utartym już zwyczajem, wręczyłam ochroniarzowi pudełeczko z bajglem, owocami i sezamkami oraz termos z domową kawą z kawiarki - zestaw, o którym Zosia rano zapomniała. Powiedziałam mimochodem: "to bezglutenowa śniadaniówka. Starszy pan otworzył zdumiony oczy, powtórzył słowo "bezglutenowa". I to był ten moment, gdy w parunastu sekundach powiedziałam o celiakii i jedynym lekarstwie - diecie bezglutenowej. 

Niby drobiazg, ale myślę, że każda okazja jest dobra, by przemycać wiedzę o tej chorobie i o diecie bezglutenowej, którą nadal wiele osób uważa za modną fanaberię. Was zachęcam do tego samego - takie rozmowy mimochodem, w przelocie, zawsze zostawiają ślad. A nam trzeba wiele tych śladów, bo nadal dzieci i dorośli z celiakią są w Polsce dyskryminowani w szkole, przedszkolu, w pracy, w restauracjach, na weselach, w kościele, na zawodach sportowych, szkoleniach itd.

A wracając do mojej licealistki: zabroniła mi przywozić do szkoły śniadaniówkę, bo robię jej siarę 😉 Też tak macie? Zobaczcie poniżej, co inni rodzice piszą w komentarzach na profilu Bezglutenowej mamy na Facebooku.


Warto urozmaicać bezglutenową śniadaniówkę. Nawet, jeśli dziecko akceptuje tylko kanapki, zmieniaj pieczywo: rogal z maczkiem, chleb jasny, bajgle, bułki kajzerki, mini-bagietka, panini rols itd. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się