Wykrycie celiakii nie zawsze jest prostą sprawą, ale zawiłości tego procesu zdradziła prof. dr hab. n. med. Agnieszka Dobrowolska (na zdjęciu poniżej) podczas konferencji Bezglutenowej Mamy w Poznaniu. Wiedzieliście, że na świecie podczas biopsji nawet w 43% dochodzi do błędów diagnostycznych? Dlatego tak ważne jest, by badania w kierunku wykrycia celiakii wykonywać w sprawdzonych ośrodkach, z doświadczoną kadrą. I jeszcze jedna cenna informacja: zanik kosmków występuje również w innych chorobach, nie tylko w celiakii. Dlatego diagnoza celiakii musi zostać postawiona w oparciu o konkretne wytyczne, a nie wyłącznie na podstawie biopsji jelita cienkiego. Jeśli nie udało Wam się zapisać na konferencję lub chcecie uzupełnić wiedzę o diagnostyce i monitorowaniu celiakii, zapraszam do galerii zdjęć (poniżej). Znajdziecie tam wszystkie slajdy z wykładu prof.dr hab. n.med. Agnieszki Dobrowolskiej, kierownik Kliniki i Katedry Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych, Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Dobrowolska (na zdjęciu z prawej) jest znanym i lubianym gastroenterologiem, kieruje również Kliniką i Katedrą Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pacjenci cenią panią profesor za życzliwe podejście i serdeczność, za ogromną wiedzę i wnikliwość w poszukiwaniu przyczyn kłopotów ze zdrowiem. Z kolei koledzy po fachu i podwładni mogą liczyć na partnerska współpracę i rozwijanie skrzydeł. Profesor Dobrowolska jest również otwarta na działania pro bono i wspiera nas – organizatorów corocznej konferencji o celiakii w Poznaniu.
W uznaniu zasług, postawy i ogromnej wiedzy medycznej, Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy przyznało pani profesor tytuł „Lekarz przyjazny pacjentom z celiakią” KLIK. Wręczenie wyróżnienia miało miejsce w sobotę, 26 października 2019 w Poznaniu, podczas konferencji „Znana para: celiakia i Hashimoto u dzieci i dorosłych”. Więcej na ten temat wkrótce na blogu.
Konferencja „Znana para: celiakia i Hashimoto u dzieci i dorosłych” była współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania
Współorganizatorem konferencji o celiakii jest Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu
Partnerzy konferencji o celiakii i Hashimoto w Poznaniu
KOMENTARZE