Niektóre zdrowe, naturalne chleby bezglutenowe, pozbawione "zmiękczaczy" mają to do siebie, że są nieco zbite i mało elastyczne. Bywa to kłopotem zwłaszcza dla dzieci, które mają czasem kłopot z akceptacją nowego smaku chleba bezglutenowego.
Mimo to nie warto rezygnować właśnie z takich zdrowych, naturalnych wypieków. Są pełne błonnika, białka i witamin. Wystarczy jeden mały krok, by kromka chleba zamieniła się w mięciutką, pyszną i pachnącą kanapkę.
Co zrobić, by małe elastyczne kromki chleba bezglutenowego stały się mięciutkie, by odzyskały mięsisty miąższ?
W bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry oraz na koloniach u Bezglutenowej Mamy często są podawane naturalne chleby z rzemieślniczej piekarni Dr Żurek bez glutenu, odpiekane przed podaniem na bufet. Wszyscy są nimi zachwyceni.
Jeśli na śniadanie lub kolacje jest potrzebny cały bochenek naturalnego chleba bezglutenowego:
Ktoś powie, że takie odpiekanie chleba bezglutenowego jest kłopotliwe, zabiera czas i pochłania prąd. Łatwiej jest wyjąć chleb z woreczka, ukroić i jeść.
Zgadza się, ale to kwestia wyboru. Jeśli chcecie podawać dziecku z celiakią lub całej rodzinie najbardziej wartościowe pieczywo bezglutenowe i nie macie dostępu do stacjonarnej piekarni (WOLNA, BEZ, Wypiekarnia Smaku itp.), to włożenie kromki na 5 minut do piekarnika nie powinno być kłopotem.
Na szali stawiacie bowiem zbilansowaną dietę bezglutenową, która dostarcza organizmowi wszystkie cenne składniki odżywcze i mineralne. A przecież osoba z celiakią, nawet na ścisłej na diecie bezglutenowej, zazwyczaj nie wchłania prawidłowo wszystkich składników. Dlatego musi ich jeść więcej, niż zdrowy człowiek. Moim zdaniem warto. A Wy jak uważacie?
Dodatki funkcjonalne zastępujące gluten zapewniają pieczywu puszystość, elastyczność, trwałość, konsystencję zbliżone do pszennych wypieków. Są dopuszczone do stosowania w żywności i nie udowodniono ich szkodliwości dla zdrowia.
KOMENTARZE