Blog

Komunijny, bezglutenowy tort piętrowy dla wszystkich gości

16/02/2018

Komunijny, bezglutenowy tort piętrowy dla wszystkich gości

16/02/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Piętrowy tort bezglutenowy na Pierwszą Komunię jest pewnym wyzwaniem, ale tak naprawdę można go przygotować w każdej bezglutenowej kuchni., podobnie jak tort urodzinowy (na zdjęciu). Wystarczą bezglutenowe spody biszkoptowe oraz bita śmietana lub galaretka, lekki krem albo masa budyniowa. Do tego parę gotowych ozdób i gotowe. Kto powiedział, że taki piętrowy tort bezglutenowy musi być wyszukany w wyglądzie i składzie? Moim zdaniem piękno tkwi w prostocie. Sama upiekłam wiele piętrowych tortów bezglutenowych, choć nie jestem zawodowym cukiernikiem. A tak przy okazji: jeśli to dziecko na diecie bezglutenowej przyjmuje Pierwszą Komunię, to szczególnie zachęcam, aby upiec jeden tort bezglutenowy dla wszystkich. Nie rozdrabniajcie się na tort glutenowy i bezglutenowy. Skoro tego dnia nasze dziecko ma się czuć wyjątkowo, niechże podkreśleniem tego wydarzenia będzie bezglutenowe menu. Dla wszystkich. 

Jak przygotować tort na Pierwszą Komunię bez glutenu?

W tym wpisie nie podam pełnej receptury na piętrowy tort na Pierwszą Komunię bez glutenu. Podpowiem jednak, jak przygotować taki tort z prostych składników. 

  1. Zdecyduj, czy tort ma być duży (np. w kształcie tradycyjnej blachy na placek) czy mniejszy (np. tortownica o średnicy około 20 cm). 
  2. Dwa dni przed komunią upiecz tyle spodów biszkoptowych, ile warstw ma mieć biszkopt. Możesz upiec np. po kolei 3 osobne warstwy, możesz też upiec jeden wysoki biszkopt i przeciąć go w poprzek na 2-3 spody. KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ PRZEPIS NA SPODY.
  3. Gdy biszkopt przez noc odpocznie, następnego dnia możesz zacząć przygotowanie mas i tortu.
  4. Najprościej upiec piętrowy tort bezglutenowy na Pierwszą Komunię na bazie bitej śmietany i serka marscapone (PRZEPIS – KLIKNIJ).
  5. Jeśli dziecko jest na diecie bezglutenowej i dodatkowo bezmlecznej, możesz przygotować tort na bazie galaretki, budyniu na soku owocowym albo z użyciem domowej masy cukrowej. 
  6. Do zabarwienia masy można użyć barwników spożywczych (najczęściej używam barwników Oetkera, ale zawsze sprawdzam na etykiecie, czy nie ma glutenu).
  7.  Komunijny tort bezglutenowy można ozdobić np. złotymi i srebrnymi kuleczkami Oetkera (każdorazowo sprawdzaj, czy w składzie nie jest wymieniony gluten lub pszenica/ jęczmień/żyto).
  8. Napis oraz kształt np. hostii można ułożyć ze złotych kuleczek.
  9. Komunijny tort bezglutenowy wstaw na noc do lodówki, by wszystkie masy zastygły.

Bezglutenowe menu dla wszystkich

Pierwsza Komunia bez glutenu to wydarzenie szczególne dla całej rodziny. Ponieważ to dziecko jest bohaterem wydarzenia, zachęcam Was do szczególnego wysiłku: tak skomponujcie menu, by było smaczne i jednakowe dla wszystkich gości (np. ziemniaki, ryż, sos z mąką ziemniaczaną, pieczeń, surówki i jarzynki, kotlety bez panierki lub w panierce bezglutenowej, zupa itp.). Podobnie z tortem komunijnym – jeśli to możliwe, niechaj będzie wspólny, komunijny tort bezglutenowy dla wszystkich.  Niech tego dnia nie będzie podziałów na jedzenie glutenowe i bezglutenowe. A sami wiemy, że bezglutenowy tort jest pyszny dla wszystkich – smakuje tak samo, jak glutenowy.

Komunijne torty bezglutenowe na zamówienie

Tort na Pierwszą Komunię bez glutenu można również zamówić w bezglutenowej cukierni albo u zaprzyjaźnionego cukiernika, który zna zasady diety bezglutenowej. W Warszawie komunijne torty bezglutenowe piecze m. in. Piekarnia PUTKA BEZ GLUTENU, w innych większych miastach takie torty pieką lokalne cukiernie i piekarnie bezglutenowe. Proszę o jedno: nie dajcie się namówić na tort „bezglutenowy” ze zwykłej cukierni. W takim miejscu, w którym przez całą dobę pyli mąka glutenowa, nie jest możliwe upieczenie produktu bezglutenowego, bezpiecznego dla osoby z celiakią

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się