Blog

Na koloniach bezglutenowych jemy makarony Barilla, są przepyszne!

12/01/2022

Na koloniach bezglutenowych jemy makarony Barilla, są przepyszne!

12/01/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

To już nasza wieloletnia tradycja: na koloniach u Bezglutenowej Mamy jadamy włoskie makarony bezglutenowe Barilla. Są najlepsze, niezastąpione, pyszne, sprężyste, świetnie się gotują, a na wycieczkach bardzo dobrze znoszą nawet parogodzinny pobyt w termosach! Makarony bezglutenowe Barilla smakują identycznie, jak pszenne, co doceniają m. in. dzieci, które od niedawna mają zdiagnozowaną celiakię. Nasze kucharki doceniają, że makarony bezglutenowe Barilla nie sklejają się, nie łamią, nie twardnieją i faktycznie gotują się tylko kilka minut (w odróżnieniu od tanich, bezglutenowych makaronów z samej mąki kukurydzianej).  Również podczas młodzieżowego obozu bezglutenowego i w czasie kolonii bezglutenowych 2022 będziemy serwować Barillę. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Barilla – test włoskiego makaronu bezglutenowego penne

Choć włoskie makarony Barilla jemy na koloniach od kilku lat i znamy ich wszystkie zalety, prawdziwym sprawdzianem miał się okazać piknik po raftingu Przełomem Bardzkim. Nasze panie kucharki rano ugotowały makaron i zapakowały go do specjalnego termosu gastronomicznego. Spędził tam dobrych sześć godzin, zanim zaczęła się wyżerka po spływie pontonowym! I co się okazało? Makaron przetrwał w idealnym stanie! zachował kształt, sprężystość, nie popękał, nie posklejał – wyglądał, smakował i pachniał jak świeżo ugotowany. 

Kucharki w żywieniu zbiorowym dobrze wiedzą, że makarony bezglutenowe są trudne w obróbce. Nie lada wyzwaniem jest ugotowanie 20 kg suchego makaronu w wielkim kotle, a potem przetrzymanie go w cieple do posiłku, ewentualne podgrzanie. Tanie makarony bezglutenowe nie wytrzymują tego procesu – zamieniają się  w papkę, w jakieś nieregularne kawałki. A makarony bezglutenowe Barilla zniosą wszystko 😁

Barilla – makaron bezglutenowy do spaghetti i … rosołu

Wśród makaronów bezglutenowych Barilla najbardziej uniwersalny jest moim zdaniem spaghetti. Te nitki nie tylko świetnie pasują do sosu pomidorowego z mięsem, do wszelkich sosów, ale również można je połamać przed gotowaniem i użyć do zup, a nawet klasycznego rosołu. Pewnej niedzieli na koloniach bezglutenowych panie kucharki zapomniały, że do rosołu jest w spiżarce makaron – kółeczka Anellini marki Dr. Schär (również włoskiej) i … ugotowały połamane spaghetti Barilli. Dzieci były zachwycone, a panie kucharki – tym bardziej 😁

Już tak jest z makaronami bezglutenowymi Barilla, że smakują również glutenożercom. Makaronożercy nie rozpoznają, że nie ma w nich grama pszenicy! takie są pyszne i idealne. Nic dziwnego – Włosi to mistrzowie makaronów, również bezglutenowych. A ponieważ na moich koloniach bezglutenowych przykładam ogromną wagę do produktów i jedzenia najwyższej jakości, Barilla będzie u nas zawsze, w połączeniu z bezglutenowym makaronem razowym lub kołeczkami Dr. Schär.

Barilla ma bowiem w ofercie bezglutenowej w Polsce tylko dwa rodzaje makaronów: spaghetti i penne. We Włoszech wybór bezglutenowej Barilli jest znacznie większy. 

Sosy bezglutenowe do makaronu – też Barilla

Wszystkie sosy w słoikach Barilli też są bezglutenowe. Oczywiście korzystamy z nich na koloniach, serwujemy je jako sosy do zapiekanek czy tostów, na szybki obiad do makaronu, a także jako bazę do wielu dań. Sosy bezglutenowe Barilli mają bardzo dobry i krótki skład, nie trzeba ich przechowywać w lodówce, mają długi termin (są pasteryzowane) i są dostępne w wielu smakach. Z uwagi na wymagające gusty dzieci z celiakią, staramy się korzystać z neutralnych smakowo dań, również z sosów. Odpadają meksykańskie czy z bakłażanami, z oliwkami czy kawałkami warzyw, a także te z serem (z uwagi na nietolerancję białek mleka wśród niektórych dzieci z celiakią). Stawiamy na klasykę:

  • boloński z mięsem
  • neapolitański
  • basilico
  • aglio (z czosnkiem)

Jaka jest cena bezglutenowych makaronów Barilla? Gdzie je kupić?

Bezglutenowe makarony Barilla są w stałej sprzedaży w sieciach Carrefour i Auchan, można je również spotkać w wielu sklepach stacjonarnych ze zdrową żywnością oraz w bezglutenowych sklepach internetowych. Mieszkańcy Łodzi, Wrocławia, Poznania i podpoznańskich Komornik mogą kupować bezglutenowe makarony Barilla również w piekarni WOLNA. 

Najtaniej te makarony można kupić w sieciach handlowych, właśnie w Carrefour i Auchan. Warto wypatrywać promocji, wtedy ich cena spada nawet do 7-8 zł za opakowanie o wadze 400 g. W piekarniach WOLNA paczka makaronu kosztuje chyba najwięcej, bo aż 16 zł. A w sklepach internetowych? Cena waha się od 11 do około 13 zł. Makarony Barilla są wytwarzane z ekskluzywnej mieszanki białej i żółtej kukurydzy oraz ryżu. Wysokiej jakości mąka oraz technologia wytwarzania mają wpływ na cenę.  

A ile kosztują tanie makarony bezglutenowe w dyskontach? Około 4 zł za 500 g kukurydzianego makaronu. Tanie makarony bezglutenowe mają swoich zwolenników, są dostępne w sieciach Netto, Biedronka, Lidl, Kaufland itd. W mojej opinii nie są najlepszej jakości. Długo się gotują, są twarde, sklejają się, łamią. Na pewno są trudne w użyciu z bezglutenowym żywieniu zbiorowym. 

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się