Blog

2

Nie taka komunia straszna

23/05/2016

Nie taka komunia straszna

23/05/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

zOSI KOMUNIA 2016 (13)Minął tydzień od I Komunii Świętej Zosi i uwierzcie: cieszę się, że mamy ten czas za sobą. Z dużym wysiłkiem przebrnęliśmy przez kulinarne przygotowania, przez rozmowy z osobami biorącymi udział w ceremonii, wreszcie przez łzy i brak hostii. Więcej było jednak pozytywnych chwil, więc spieszę z ważną informacją: nie trzeba się bać bezglutenowej Pierwszej Komunii. Jeśli to ważne wydarzenie jest wciąż przed Wami, to głowa do góry. A ja właśnie myślę o przeszkoleniu duchownych i katechetów w moje okolicy.

 

Pamiętajcie, że od Waszego pozytywnego nastawienia zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Celowo pisze o tym wydarzeniu technicznie i bezdusznie, bowiem sprawy duchowe są intymne, a na tym blogu poruszamy sprawy bardzo przyziemne. Mówimy więc o bezglutenowym menu, o bezglutenowej hostii, o różnych prezentach dla dzieci z okazji I Komunii Świętej, o różnych reakcjach ludzi biorących udział w uroczystości.

 

Oczywiście cieszę się, że mam już to wszystko za sobą. I myślę sobie, że za dwa lata, przy komunii Antka, będzie mi dużo łatwiej. Wpadłam nawet na pomysł, by przeprowadzić bezglutenowe szkolenie dla duchownych i katechetów z Leszna i okolic. Jeśli dowiedzą się, czym jest celiakia, jakie daje objawy, jakie są konsekwencje nieprzestrzegania diety bezglutenowej i jakie są psychologiczne aspekty przyjmowania bezglutenowej komunii  świętej, to może w następnych latach innym bezglutenowym dzieciom będzie dużo łatwiej?

 

KOMENTARZE (2)

Joanna 07/03/2017 11:50
Witam, miesiąc temu dowiedziałam się, że córka ma celiakię. Jesteśmy przed komunią. Dowiedziałam się, że jest w ofercie hostia bezglutenowa, ale nie wiem jak poruszyć ten temat w kościele. Proszę o wskazówki z własnego doświadczenia.
Bezglutenowa Mama 22/03/2017 20:26
Joanno, przepraszam, że dopiero odpowiadam. Najlepiej porozmawiaj z kościelnym lub z proboszczem i zapytaj, czy mają odpowiednie komunikanty - takie z międzynarodowym przekreślonym kłosem, np. z Christiana - Dąbrowscy. Powiedz, że Twoja córka ma celiakię i spytaj, czy w kościele była już udzielana komunia takiemu dziecku. Może ktoś z dorosłych co tydzień korzysta z bezglutenowej hostii? Księża w całej Polsce znają temat, choć ci mniej postępowi czasem potrzebują dodatkowych informacji. Masz jeszcze czas, by zdążyć wszystko załatwić. Zerknij na blogu do kategorii : Dziecko/I Komunia Święta - tam jest kilka wpisów na ten temat. W razie pytań - śmiało pisz.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się