Blog

Omijaj szerokim łukiem takiego lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie celiakię - video

22/11/2023

Omijaj szerokim łukiem takiego lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie celiakię - video

22/11/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Poniżej filmik o niewłaściwych postawach lekarza

Pytacie często, jaki lekarz diagnozuje celiakię. To gastroenterolog, który ma możliwość zlecenia kompleksowych badań krwi (przeciwciała związane z celiakią) oraz gastroskopii z biopsję.

Z kolei lekarz rodzinny w ramach NFZ nie może skierować pacjenta na badania serologiczne (krwi), ale może zlecić gastroskopię z biopsję jelita cienkiego, która jest jednym z elementów niezbędnych do wykrycia celiakii. .

Jeśli podejrzewasz celiakię u siebie lub dziecka, omijaj szerokim łukiem lekarza, który nie jest zainteresowany znalezieniem przyczyny Twoich dolegliwości. Nie pomoże Ci gastroenterolog ani internista, który:


Ile lat minęło, zanim usłyszałaś / usłyszałeś diagnozę, że to celiakia? Czy wykrycie celiakii było skomplikowane u Ciebie? Ten filmik (poniżej)  nie ma na celu oskarżania lekarzy o niewłaściwe podejście do pacjentów, ale odzwierciedla realne sytuacje, które usłyszałam. Jeśli wybrany przez Ciebie lekarz ma podobne postawy, spróbuj znaleźć takiego, który poważnie i kompleksowo podejdzie do Twoich objawów i obaw. Pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz własny organizm, a Twoja intuicja jest dobrym przewodnikiem. Diagnoza celiakii bywa skomplikowana i w tym procesie potrzebny jest wspierający specjalista. 

Dowiedz się, jak krok po kroku wykryć celiakię


Poznaj komentarze na temat diagnozy celiakii na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku

Lawina komentarzy

Publikacja tego filmiku na profilu Bezglutenowej Mamy na Instagramie (patrz niżej) wywołała lawinę komentarz i ogromne zainteresowanie, podobnie na TikToku i Facebooku.

Zapoznajcie się z nimi, bo są żywym dowodem na to, jak diagnoza celiakii jest w Polsce nadal dużym problemem.

Pokazanych w filmie zachowania lekarzy, nieprzyjaznych pacjentowi podejrzewającemu celiakię, jest znacznie więcej. Wasze historie są żywym dowodem na to, jak w Polsce nadal jest trudno uzyskać diagnozę celiakii. 

Lawina komentarzy
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez BezglutenowaMama-Glutenfreemom (@bezglutenowamama)


KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się