Moja Zosia wynalazła na Instagramie marki Schär filmik i zabawę #piernikoweselfi. Bardzo chciała wziąć w niej udział, dlatego jeszcze tego samego dnia upiekłyśmy bezglutenowe pierniczki na bazie mieszanki cukierniczej Mix C, z przepisu producenta. Spodobało nam się, że to przepis na pierniczki bezglutenowe bez sody oczyszczonej, na proszku do pieczenia. Celowo dodałyśmy też nieco więcej przyprawy piernikowej. I wiecie co? Kilka godzin później spędziliśmy jeden z cudowniejszych, rodzinnych wieczorów.
Ciasto na pierniczki bezglutenowe bez sody świetnie się wałkowało, dzieci z łatwością wycinały pierniczki grube, cienkie, małe i duże, a pieczenie to już tylko 12 minut 😋 Dekorowanie sprawiło nam taka frajdę, jakbyśmy wszyscy byli dziećmi (wszyscy wyjadaliśmy palcami z miseczki roztopioną czekoladę bez cukru). Jesteście ciekawi, jak smakują te ciasteczka? Bosssko! Wreszcie jadłyśmy pierniczki bezglutenowe bez nutki amoniaku, z dobrze wyczuwalną przyprawą do piernika, lekko pikantne (bo dałyśmy więcej tej przyprawy, ale możecie dodać tylko tyle, co w przepisie). Nagrałyśmy filmik na Instagramie i Facebooku, używając filtra #gingerbread many, zaraz Was tam przekieruję. A teraz zapraszam do wspólnego, rodzinnego pieczenia łatwych pierniczków bezglutenowych bez sody.
Składniki bezglutenowych pierniczków bez sody
(około 40 sztuk)
Te pierniczki bezglutenowe świetnie smakują bez dekoracji – te cienkie są lekko chrupiące, te grubsze – bardziej puszyste. Dekorowanie pierniczków to jednak tradycja w wielu domach, prawda? Możecie wybrać dowolne dekoracje, a często można zrobić z niczego coś. Oto propozycje:
W moim rodzinnym domu, gdy byłam dzieckiem, nie istniała tradycja lepienia pierniczków na święta. Podpatrzyłam to dopiero u mojego męża i wspólnie wprowadziliśmy ten zwyczaj w naszym domu. Od 2007 r. szykujemy pierniczki, ale te bezglutenowe dopiero od 2010 r., a więc od chwili, gdy u naszej 4-letniej Zosia zdiagnozowano celiakię. Od tej pory każdego roku pieczemy i dekorujemy pierniczki bezglutenowe, przy dźwiękach kolęd Eleni i piosenki „Świeć gwiazdeczko mała świeć…”. Wtedy u nas jest początek świąt, potem jest lepienie i mrożenie pierogów oraz uszek, smażenie krokietów.
Każdego roku jest pięknie, ale w moich wspomnieniach i tak zostaną zawsze maleńcy Zosia i Antek, gdy z dziecięcą radością wycinali i dekorowali swoje pierniczki.
Często pytacie mnie, jaka mąka jest najlepsza do pierniczków bezglutenowych. Nie mam jednej odpowiedzi…
Na blogu mam naprawdę mnóstwo przepisów na pierniczki bezglutenowe, na bazie mixów, mąk jednorodnych, pierniczki bezglutenowe bez jajek, mleka, kakao itp. Zorganizowałam w życiu wiele warsztatów kulinarnych dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej, właśnie w okolicy Bożego Narodzenia, w różnych miastach Polski. za każdym razem pracowaliśmy na innych mąkach i zawsze pierniczki wychodziły znakomicie.
Spośród wielu mieszanek włoskiego producenta Schär najlepszą mąką na pierniczki bezglutenowy jest Mix C, czyli mieszanka do słodkich wypieków, gofrów, naleśników, pancakes itd. Owszem, uda się zrobić fajne pierniczki również z ich najnowszej mieszanki bezglutenowej – Mix It Universal lub z Mehl Farine. Może jedynie trzeba będzie dodać nieco więcej mokrych składników, np. odrobinę masła. Ale efekt będzie zawsze fantastyczny.
W tym przypadku producent sam podaje nam przepis na pierniczki bezglutenowe z użyciem Mix C – ale właśnie dlatego, że jest to mieszanka dedykowana do słodkich wypieków.
Jak wspomniałam, Zosia znalazła na Instagramie zabawę #piernikoweselfi. Polega ona na tym, by zrobić sobie zdjęcie lub nagrać filmik z użyciem filtra przygotowanego przez markę Schär, oznaczyć @schaerglutenfree, a także hasztag – #piernikoweselfi i opublikować na swoim profilu na Instagramie lub Facebooku.
Dobrze, że Zosia świetnie ogarnia tematy instagramowe, bo szybko znalazła filtr i namówiła mnie do nagrania filmiku – ona jest tam Panem Piernikiem, a ja opowiadam o pierniczkach bezglutenowych i świątecznej zabawie. Filtr jest zabawny – zobaczcie na zdjęciu obok – i nawiązuje do wzruszającego filmiku na stronie włoskiego producenta KLIK.
A tak przy okazji – ktoś na profilu Bezglutenowej Mamy na Instagramie zapytał, dlaczego są to pierniczki bezglutenowe bez sody. Czyżby soda była zła albo mogła uczulać? Od razu odpowiadam: soda oczyszczona, taka bez glutenu (np. marki Denver Food lub Oetker) jest bezpieczna w diecie bezglutenowej, jest naturalna i nie robi żadnej szkody w organizmie. Są jednak osoby, które nie przepadają za specyficznym zapachem pierniczków z sodą, bywają też takie, które nie używają jej dla zasady. Poza tym w oryginalnym przepisie na stronie Schär wśród składników są węglan potasu i węglan amonu, raczej trudno dostępne w Polsce (jeden z tych składników jest chyba w sklepie JedzBezGlutenu.pl), dlateg producent proponuje użyć zamiennie proszek do pieczenia. I to całe wytłumaczenie. Aby ułatwić takim osobom znalezienie odpowiedniego przepisu, nazwałam je „pierniczki bezglutenowe bez sody”.
KOMENTARZE