Blog

Pomoc w czasie kryzysu kupuj u mniej znanych producentów

23/04/2020

Pomoc w czasie kryzysu kupuj u mniej znanych producentów

23/04/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Chcę wesprzeć niewielkich lub mniej znanych producentów żywności bezglutenowej w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego zachęcam do kupowania ich produktów, bo tylko dzięki temu przetrwają obecny kryzys gospodarczy. Bez pomocy znikną, zubażając rynek bezglutenowy w Polsce. Twoje wybory zakupowe mogą zdecydować o „być lub nie być” wielu małych firm bezglutenowych. Spodobało mi się powiedzenie zasłyszane niedawno w radiu, coś w stylu: w kryzysie chudy umrze, a gruby tylko schudnie… W ramach solidarności – na blogu i moim profilu na Facebooku będę prezentować mniej znanych producentów bezglutenowych, ale i usługodawców. Być może niektórych nawet nie znasz, bo najczęściej trudno ich spotkać w marketach  😍

Mali producenci żywności bezglutenowej

Znam wielu producentów żywności bezglutenowej, którzy swoje firmy stworzyli z pasji do zdrowego stylu życia. Niektórzy nie zdołali się przebić do wielkich sieci handlowych (czasem z własnego wyboru). Są i tacy, którzy rozpoczęli działalność krótko przed pandemią koronawirusa – celiakia i dieta bezglutenowa to dla nich nowy temat, często poprzedzony wieloletnimi przygotowaniami – jak np. piekarnia Dr Żurek bez glutenu. Ich produkty znajdziesz wyłącznie w sklepikach ze zdrową żywnością, hurtowniach czy w bezglutenowych sklepach internetowych. Bywa, że są dostępne tylko na specjalne zamówienie. Najczęściej są to produkty bezglutenowe o bardzo dobrym składzie. I zazwyczaj bardzo urozmaicają rynek bezglutenowy w Polsce, tworząc alternatywę dla wyrobów wielkich producentów.

Dochody, jakie owi producenci osiągali ze sprzedaży, satysfakcjonowały ich na tyle, że nie walczyli o więcej. A czasem wiedzieli, że i tak nie przebiją głową muru. Trwali na posterunku, mimo podwyżek podatków, prądu, składek na ZUS oraz surowców. Wierzyli w swoją markę i w to, że mają grono oddanych sympatyków – klientów. 

Chudy pierwszy umrze z głodu

Pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys gospodarczy z dnia na dzień postawiły wielu małych producentów bezglutenowych na skraju przepaści. Sklepy eko oraz bezglutenowe sklepy internetowe zamawiały w hurtowych ilościach tylko produkty pierwszej potrzeby: makarony, mąki, kasze, pieczywo. Batony z suszonych owoców, melasa karobowa, BIO bezglutenowa bułka tarta, czekolada z fruktozą czy krem karobowo – sezamowy siłą rzeczy nie zmieściły się w koszyku artykułów pierwszej potrzeby. Ich producenci stali się chwilowo zbędni….

Jeśli teraz nie otrzymają Twojego i mojego wsparcia, jeśli nie pokażemy, że są potrzebni, mogą się nie dźwignąć z kryzysu. Poza tym z dnia na dzień stracili możliwość zarabiania – a przecież mają na utrzymaniu rodziny. Jeśli ich wyroby znikną ze sklepowych półek, bardzo zubożą rynek bezglutenowy w Polsce. 

Stąd mój apel – jeśli masz wybór, jeśli Ciebie nie dotknął z taką mocą kryzys i możesz sobie pozwolić na zakup nietuzinkowych produktów bezglutenowych, pomyśl o tych mniej znanych producentach. Aby ułatwić Ci zadanie, będę na blogu prezentować ich wyroby i wskazywać miejsca zakupu. To moja spontaniczna akcja, o której najczęściej nie wiedzą nawet sami producenci. 

Na początek Baton Warszawski – w tych czasach idealny w podróży, ale nie tylko

Już jutro przedstawię młodą markę – Baton Warszawski. Ich batony, ciasteczka i krem poznałam kiedyś na targach w Łodzi, były dostępne na stoisku Pięciu Przemian. Od razu pomyślałam, że te zdrowe batony są idealne w podróży, a obecnie  – w epoce koronawirusa – ten pomysł nabrał znaczenia. Dlaczego?  Szczegóły jutro na blogu. 

A jeśli znasz jakąś markę bezglutenową, która nie jest obecna w marketach, natomiast z jakichś względów jest warta uwagi, proszę o informacje w komentarzach. Dzięki temu dotrę do tego producenta lub nawet bez jego wiedzy pokażę na blogu jego wyroby bezglutenowe. Nasze wspólne działanie może pomóc 😍

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się