Blog

2

Przepis na włoski chleb bezglutenowy z pesto

02/01/2019

Przepis na włoski chleb bezglutenowy z pesto

02/01/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Chleb bezglutenowy szybko się nudzi dzieciom i dorosłym z celiakią, dlatego nieustannie wymyślam nowe receptury. Skąd pomysł na bezglutenowy chleb włoski z pesto? Jako fanka kuchni śródziemnomorskiej uwielbiam dobre, włoskie pesto, czyli zieloną pastę na bazie bazylii. Można jeść je z dobrym makaronem bezglutenowym, można posmarować nim tortillę lub kanapki z masłem.

  • A dlaczego by nie upiec chleba bezglutenowego o smaku pesto? – pomyślałam w sylwestrowy poranek i od razu wyobraziłam sobie noworoczne śniadanie, przy którym wspólnie z Zosią i glutenowym Danielem zanurzamy kawałeczki kolorowego chleba w dobrej oliwie z przyprawami. 

Taka jest historia przepisu na włoski chleb bezglutenowy z pesto. Upiekłam go w Sylwestra i jem jeszcze dzisiaj. Jest nadal wilgotny i miękki, a smakuje oszałamiająco, nawet bez oliwy z przyprawami. I ten kolor! To chleb bezglutenowy, który nie potrzebuje żadnych dodatków. Perfezione! Zachwycił też wszystkich gości, którzy odwiedzili nas w Nowy Rok. Zgodnie potwierdzili, że nigdy nie jedli tak pysznego pieczywa – a to rzadka opinia wśród glutenożerców, prawda? Ten chleb bezglutenowy nazwałam włoskim, bo powstał na bazie najlepszych składników z Italii: nowej mieszanki chlebowej Mix Bread – Mix B Dr. Schär  (bez alergenów) oraz świetnego pesto bezglutenowego alla genovese Barilla. Mix kupiłam w Rossmannie, a pesto – w Biedronce. Zobaczcie przepis i przekonajcie się, że ten nietuzinkowy, włoski chleb bezglutenowy z pesto powstaje zaledwie z pięciu składników ;)

Składniki na włoski chleb bezglutenowy z pesto (tortownica ok. 24 cm)

Wykonanie włoskiego chleba bezglutenowego z pesto

Tortownicę lub formę keksową (wymiary 35 x 12 cm) wyłóż papierem do pieczenia. Mieszankę wymieszaj z suchymi drożdżami. Jeśli użyjesz świeżych drożdży, wymieszaj je z łyżką mixu, z łyżeczką cukru i 4 łyżkami wody. Gdy po 5-20 minutach rozczyn napęcznieje, dodaj go do mąki i wymieszaj. Dodaj sól i pesto i stopniowo wlewając wodę, wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut. Pod koniec miksowania dodaj oliwę. Ciasto ma być elastyczne, ale gęste. Ciasto na włoski chleb bezglutenowy z pesto przełóż do formy (do połowy jej wysokości) i mokrą łyżką wygładź powierzchnię. Posmaruj wierz olejem i przykryj formę folią spożywczą lub mokrą ściereczką. Ciasto ma wyrastać w ciepłym miejscu (przy kaloryferze lub w nasłonecznionym miejscu) przez 40-60 minut, ma niema podwoić objętość, ale nie może wystawać z formy.

Piekarnik nastaw na 200 stopni C. Na dolną blachę wlej szklankę wody, by nawilżyła powietrze w gorącym piecu. Wstaw formę i piecz włoski chleb bezglutenowy z pesto przez około 50 minut – do suchego patyczka. Wyłącz piekarnik i uchyl drzwi, ale jeszcze przez 10 minut nie wyjmuj chleba. 

Jak przechowywać włoski chleb bezglutenowy z pesto?

Gdy chleb w formie lekko przestygnie, wyjmij go z formy i studź dalej na metalowej kratce lub na drewnianej desce. Przechowuj go w lnianej ściereczce lub w lnianym worku, nigdy w folii. Włoski chleb bezglutenowy z pesto zachowuje świeżość przez 4-5 dni, ale trzeba każdorazowo odkrawać pierwszą, podeschniętą kromkę. Chleb po ostudzeniu można również zamrozić w całości lub w kromkach. 

Doskonale smakuje sam lub z oliwą z oliwek, ale świetnie pasują do niego również inne wytrawne dodatki: sery, wędliny, ryby i warzywa. To chleb na specjalne okazje, gdy chcecie zaskoczyć dzieci lub dorosłych na diecie bezglutenowej niecodziennym smakiem, kolorem i zapachem. Nas zachwycił i wchodzi na stałe do menu. A jeśli lubicie eksperymenty, polecam przepisy na inne kolorowe chleby bezglutenowe na blogu:

KOMENTARZE (2)

Anna 16/01/2019 15:24
Czy na innej mące (uniwersalna mieszanka krakowska bezglutenowa) można upiec ten chlebek? Czy można uformować go bez wkładania do formy i pozostawić na papierze do pieczenia? Ja najlepiej go studzić? Na desce czy na kracie? Pozdrawiam
Bezglutenowa Mama 28/01/2019 12:18
Uniwersalna mieszanka nie jest mąką dedykowaną do wypieku chleba bezglutenowego - pieczywo nie wyjdzie tak puszyste, smaczne i elastyczne. Dlatego lepiej użyć mixu dedykowanego do wypieku pieczywa, właśnie mix Bread. Bez formy raczej się nie da go upiec - może się rozpłynąć.... Zawsze po upieczeniu czekam chwilę z wyjęciem formy z pieca, a studzę chleb na metalowej kratce. Deska też będzie OK :) Powodzenia w wypieku :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się