Blog

Uwaga! Nie każde pieczywo kukurydziane jest bezglutenowe!

06/03/2022

Uwaga! Nie każde pieczywo kukurydziane jest bezglutenowe!

06/03/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wielu lekarzy, dietetyków, rodziców i kucharzy popełnia ten błąd: są przekonani, że coś, co jest kukurydziane, jest automatycznie bezglutenowe, czyli bezpieczne dla osoby z celiakią. Błąd. Oto przykład: chrupkie pieczywo kukurydziane, tanie, z dyskontu. Sama widziałam, jak sięgała po nie osoba na diecie bezglutenowej, którą znam z widzenia. Podpowiedziałam jej, że kukurydziany chleb nie jest z automatu bezglutenowy i pokazałam etykietę ze składem. Dziewczyna była przerażona, dlatego pomyślałam, że raz po raz warto przypominać podstawowe zasady diety bezglutenowej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o chleb bezglutenowy.

Pieczywo chrupkie kukurydziane

Ten konkretny chlebek kukurydziany ani przez moment nie wprowadza konsumenta w błąd. Owszem, w składzie nie ma glutenu, ale na etykiecie (kliknij w zdjęcie obok, by je powiększyć) jest wyraźne ostrzeżenie, że produkt może zawierać gluten. Dla osoby z celiakią lub z silną alergią na gluten jest to jasny przekaz: nie kupuj, nie jedz!

Dlatego nie sugerujcie się nazwą produktu i jego atrakcyjną ceną. Kukurydziany nie oznacza bezglutenowy. Ryżowy nie oznacza bezglutenowy. Gryczany to nie to samo, co w 100% wolny od glutenu.

Z jakiejś przyczyny zbożowe produkty oznaczone jako bezglutenowe mają wyższą cenę i specjalne oznaczenie (napis: produkt bezglutenowy)- one są bezpieczne dla osób z celiakią. Producenci sprowadzają bezpieczny i przebadany (zatem i droższy) surowiec, tworzą osobne hale dla żywności bezglutenowej, gotowe wyroby badają w laboratoriach. 

Pieczywo chrupkie  – oznaczone jako bezglutenowe

W tej samej sieci handlowej można kupić wafle kukurydziane lub ryżowe oznaczone wyraźnym napisem „produkt bezglutenowy” – na zdjęciu poniżej. Tam stosowny napis jest na etykiecie. 

Takie wafle są w pełni bezpieczne dla osób z celiakią, zatem nie ma żadnego uzasadnienia, by zamiennie kupować ryzykowne produkty. Tym bardziej, że zazwyczaj w każdym markecie, dyskoncie czy sklepie osiedlowym jest duży wybór tego typu produktów. Nie jest tak, że bezglutenowe wafle ryżowe lub kukurydziane są trudno dostępne. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Zobacz: to pieczywo chrupkie jest bezglutenowe

Dla przykładu zobaczcie na zdjęciu wyżej i niżej, jak wygląda opakowanie i etykieta pieczywa chrupkiego bezglutenowego. Producent perfekcyjnie je oznaczył. Jakiś czas temu sprawdziłam jego wiarygodność, podczas akcji „Badamy produkty z przekreślonym kłosem„. Pieczywo marki Chaber spełniało wszystkie wymogi żywności dla osób z celiakią – laboratorium nie wykryło w nim w ogóle glutenu! I właśnie po takie pieczywo sięgajcie, zwłaszcza że technologia jego wytwarzania jest zdecydowanie zdrowsza dla człowieka, niż wszelakie wafle ryżowe. 

Jak kupować zbożowe produkty bezglutenowe?

Niestety, jakaś część nieuczciwych producentów żeruje na chorych ludziach. W piekarniach można kupić „kukurydziany” chleb, który zawiera pszenicę, ale ekspedientki rekomendują go klientom z celiakią. Pizzerie zapraszają na pizzę z mąk bezglutenowych, która w rzeczywistości jest pełna glutenu, który pyli się w całym lokalu. Prowadzę ogólnopolskie stowarzyszenia dla osób z celiakia i często podejmuję interwencje w podobnych przypadkach KLIK.

Dlatego zapamiętajcie i mówcie o tym wszem i wobec: produkty wytworzone ze zbóż (np. kukurydza, owies, amarantus, gryka, ryż, proso itd.), przeznaczone dla osób z celiakią, muszą być oznaczone jako bezglutenowe. Mowa zatem o chlebie, waflach, ciastkach, mące, płatkach, chrupkach itp. 

Szerzej opisałam to w niezbędniku w mojej bezglutenowej książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, a wiele przykładów z życia wziętych znajdziecie na blogu, w zakładce: SZUKAMY GLUTENU NA ETYKIETACH.

Jeśli macie wątpliwości, czy dany produkt jest bezglutenowy, piszcie do mnie na Instagramie, fejsbuku, w emailach. Zawsze odpowiem. Bo wiecie, na grupkach czasami wypowiadają się ludzie nie znający tematu….

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się