Blog

Uważaj na chrupki kukurydziane z mąką pszenną!

25/01/2023

Uważaj na chrupki kukurydziane z mąką pszenną!

25/01/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ


Poradnik: jak robić bezglutenowe zakupy? Jak znaleźć gluten na etykiecie?


Chrupki kukurydziane, ale tylko z nazwy. W składzie jest pszenica!

Czytacie etykiety chrupek kukurydzianych? Jeśli macie celiakię, lepiej zacznijcie to robić. Oto co znalazłam w sklepie: chrupki kukurydziane z mąką pszenną w składzie! Zjedzenie takiej pozornie bezglutenowej (bo kukurydzianej) przekąski może wywołać poważne objawy u osoby z celiakią. 

Dla osoby z celiakią jedynym lekiem pozwalającym na zachowanie zdrowia jest rygorystyczna dieta bezglutenowa, stosowana przez całe życie, bez wyjątków. Do tego niezbędne jest czytanie etykiety każdego produktu: przed zakupem lub jedzeniem. 

Nieszczęsne chrupki kukurydziane z mąką pszenną są najlepszym dowodem, że to niezbędne. Poniżej podrzucam też bezcenny poradnik: Jak robić bezglutenowe zakupy? Jak znaleźć gluten na etykiecie?

Pamiętaj: nie wszystko co kukurydziane, jest bezglutenowej!

Najważniejsza jest etykieta

Chrupki Cheetos o smaku ketchupowym nawet w nazwie mają określenie, które może sugerować bezglutenowość. Otóż są to chrupki kukurydziane o smaku ketchupowym. Kto ma celiakię, a nie przeczyta składu na etykiecie, nieświadomie zrobi sobie krzywdę. Dlatego pierwsza zasada w bezglutenowych zakupach brzmi: zawsze czytamy etykiety.

W tym przypadku aż dwie informacje są kluczowe dla osoby na diecie bezglutenowej: zawartość mąki pszennej oraz ostrzeżenie o możliwej zawartości zbóż zawierających gluten (chodzi o żyto, owies, jęczmień, orkisz). Nawet, gdy w składzie nie było tej nieszczęsnej mąki pszennej, to samo tylko ostrzeżenie o możliwej zawartości oznacza, że osoba z celiakią nie może kupić i zjeść takiego produktu. 

Najważniejsza jest etykieta

Osobie z celiakią szkodzi już okruszek glutenu czy pyły mąki pszennej, choć nie zawsze daje to od razu widoczne objawy.

chrupki kukurydziane z glutenem

Wszystkie produkty zbożowe, nawet kukurydziane czy ryżowe, podawane osobie z celiakią, muszą mieć wyraźny napis PRODUKT BEZGLUTENOWY

Produkty zbożowe tylko bezglutenowe

Nie wszystkie osoby z celiakią wiedzą, że nawet naturalnie bezglutenowe zboża (ryż, kukurydza, proso, gryka, amarantus, quinoa, sorgo itd.) są silnie zanieczyszczone glutenem i bywają tragiczną pułapką. Dlaczego? Są bowiem przetwarzane i pakowane w tych samych fabrykach, co zboża glutenowe. 

Dlatego osoba z chorobą trzewną może jeść wyłącznie produkty zbożowe oznaczone jako BEZGLUTENOWE (przykład obok). Dotyczy to m. in. mąk, pieczywa, pierogów, kaszek, placków, naleśników, ciast, bułki tartej, płatków śniadaniowych, musli - również tych kukurydzianych czy gryczanych.

Produkty zbożowe tylko bezglutenowe

Na zdjęciu poniżej jest przykład kukurydzianego pieczywa zanieczyszczonego glutenem. Tego nie kupujemy!

chleb kukurydziany z glutenem

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się